Розвиваємо творчість дітей

Психологічна академія для педагогів: Навчаємо дітей думати самостійно.

У дошкільному віці закладаються основи творчої діяльності дитини, які проявляються в здібностях до задуму та його реалізації в умінні комбінувати свої знання й уявлення, у щирому вияві своїх почуттів. Тому потрібно створювати достатньо стійке підґрунтя для розвитку її креативності Що більше дитина бачила, чула, пережила, то більше вона знає уміє й засвоїла і продуктивнішою буде її уява в інших умовах.

Розвиток творчих здібностей у дітей дошкільного віку

Творчий аспект у характері особистості цінується дуже високо в сучасному суспільстві і світоустрій. Практично в будь-якій професії творчість займає особливе місце. Саме тому розкриття таких здібностей дитини є важливим моментом, як для батьків, так і для самої дитини. Про це і поговоримо докладніше в даному матеріалі. Вважається, що дитині, чиї творчі здібності розвивалися з дошкільного віку, легше в майбутньому буде даватися процес навчання різних дисциплін, особливо тим, у яких потрібно креативно мислити.

Що ж таке творча здатність? Як її визначити? Дане поняття розкривається різними авторами навчальних методик по-різному. Наприклад, Теплов Б.М. визначав їх як індивідуальні психологічні здібності, які відрізняють людей один від одного, але не зводяться до вже наявного запасу знань. Шадриков В.Д. вважав, творчі здібності реалізують окремі психічні функції, що мають індивідуальну міру виразності. Виявляється цей захід в рівні успішності і своєрідності способів освоєння будь-якої деятельності.О.І. Мотків охарактеризував творчі здібності, як уміння дивуватися, пізнавати і знаходити найрізноманітніші рішення навіть в нестандартних ситуаціях. Сюди ж він відносив націленість на здатність до глибокого пізнання свого досвіду. Для визначення здібностей до творчості вчені радять спиратися на виявлення таких особливостей в характері і діяльності людини:

• багата уява;
  • здатність ризикувати;
  • гнучкість думок;
  • дивергентное мислення;
  • сприйняття неоднозначних речей;
  • розвинена інтуїція;
  • високі естетичні цінності.

Якщо говорити про дітей дошкільного віку, то творчі особистості найчастіше прагнуть до різного роду відкриттям, вони допитливі, люблять винаходити і фантазувати.

Творчі здібності дошкільнят

Творчі здібності часто починають проявлятися в досить ранньому віці дитини. Якщо батьки зможуть вчасно їх розпізнати, «підхопити» і допоможуть дитині їх розвинути, то в майбутньому вони зможуть проявитися у вигляді будь-якого таланту. Наприклад, ваш однорічний малюк починає ритмічно рухатися, коли чує музику? Зверніть увагу, вловлює він ритм музики. Можливо, перед вами майбутній танцюрист. Якщо малюк любить бути в центрі уваги, залучає його, «переманює» на себе, то можливо він намагається вам щось показати і чекає у відповідь реакціі.Как правильно розвивати здібності малюка батькам і що робити в залежності від віку дитини:

• до 4 років досить регулярно проводити з малюком час за вправами та іграми даної тематики;
  • з 5-6 років завдання на уяву і фантазію стають більш складними. У такому віці вже цілком може бути «розкритий» будь-якої талант, на розвиток якого варто витрачати найбільше часу і ресурсів;
  • з 7 років розвиток творчих здібностей, а тут вже, як правило, чітко домінує одна діяльність, відбувається шляхом професійних занять. Наприклад, з такого часу слід починати музичні заняття, надходити в художню школу і т.п.

ЯК РОЗВИВАТИ КРЕАТИВНЕ І НЕСТАНДАРТНЕ МИСЛЕННЯ

Педагогам і психологам відомо, що в ранньому віці діти найкраще вчяться в ігровій формі, адже саме гра є їх основним видом діяльності. Тому розвиток креативного мислення у дошкільнят також має відбуватися через гру – цікаво й захопливо. Це допоможе викликати інтерес у дитини до чогось нового, а отже, навчання буде проходити швидше і простіше.

Щоб діти мали можливість проявити свій творчий потенціал, необхідно вибрати корисні ігри для розвитку творчого мислення. Розглянемо кілька хороших прикладів:

• Гра в чомучку. Дорогою з дитячого садочка або під час прогулянки парком потрібно ставити малюку якомога більше запитань. Розпитуючи про те, чому йому подобається зелений колір, чому він любить осінь, чому дорога додому займає багато або, навпаки, мало часу, батьки тренують здатність будувати логічні ланцюжки, фантазувати, вміння швидко знаходити відповідь на запитання.
  • Гра в асоціації. Потрібно назвати будь-яке слово і попросити свого маленького співрозмовника придумати будь-яку асоціацію. Це не тільки захопить його, а й навчить генерувати незвичайні ідеї, вибудовувати асоціативні зв’язки між несхожими на перший погляд об’єктами.
  • Гра «Знайди вихід». Перш за все варто пояснити дитині, що в цій вправі немає єдиного правильного рішення. Дорослий придумує будь-яку проблему, з якої дитина, фантазуючи, має знайти вихід. Наприклад, кошеня застрягло на дереві. Потрібно допомогти йому спуститися за наявності підручних засобів. Головне – придумати незвичайний спосіб виконати це завдання.
  • Гра в абревіатури. Потрібно вибрати будь-яке слово і попросити дитину розшифрувати його, як абревіатуру. Вправа стане не тільки корисною для розвитку розуму і фантазії, а й дозволить весело провести час.

Розвивальні ігри корисні, але їх недостатньо для різнобічного розвитку дитини. Важливо також читати якісну художню літературу, розв’язувати головоломки, добирати для малюків цікаві заняття в розвивальних центрах.