ПАМ'ЯТКА "Перша долікарська допомога дітям-алергікам при укусах ос, бджіл, джмелів, мурах"

ПАМ'ЯТКА

Перша долікарська допомога

дітям-алергікам при укусах

ос, бджіл, джмелів, мурах

Діти, які відвідують дошкільний заклад у весняно-літній період, можуть постраждати від укусів комах, що жалять, на прогулянці в парку, лісі, екскурсії на відкритому повітрі. Необхідно розрізняти алергію на отруту при укусах таких комах, як оси, бджоли, джмелі, мурахи, та алергію на слину при укусах комарів, мокреців, інших дрібних комахах.

Ø    Реакція на отруту комах може бути місцевою та системною – аж до анафілактичного шоку, який може призвести до загибелі дитини.

Ø    Найчастіше зустрічається місцева шкірна алергічна реакція, що супроводжується невеликим почервонінням, набряком та болем. Симптоми можуть зберігатися від кількох годин до кількох діб.

Ø    Системні реакції можуть розвиватися при численних нападах перетинчастокрилих комах та/або у разі, коли дитина має схильність до алергії.

Ø    Дитина, в якої колись була тяжка (анафілактична) реакція на укус перетинчастокрилих, повинна мати із собою набір для надання першої долікарської допомоги.

Ø    Аби вберегти вихованців від укусів комах, слід вдатися до таких запобіжних заходів:

·        зачиняти вікна і двері сіткою, що не пропускає комах у приміщення;

·        не дозволяти дітям ходити босоніж по траві, сидіти та лежати на землі, не перевіривши попередньо поверхню;

·        не відвідувати з дітьми пасіки та триматися подалі від місць можливого скупчення комах, що жалять, - овочевих та квіткових ринків, мусорозбірних контейнерів тощо;

·        регулярно оглядати територію дошкільного закладу та видаляти з неї гнізда комах;

·        не дозволяти дітям їсти на вулиці солодке, що привертає увагу комах;

·        контролювати дотримання дітьми-алергіками дієти (вони не мають їсти мед та медовмісні продукти);

·        не давати дітям лікарські та косметичні засоби, що містять отруту комах, мед, прополіс тощо.

Ø     Якщо дитину вкусила перетинчастокрилі комаха (оса, бджола, джміль), необхідно негайно надати їй першу долікарську допомогу:

·        видалити жало з місця укусу, використовуючи пінцет; не можна стискати жало, оскільки через це отрута може інтенсивніше проникати до рани;

·        прикласти щось холодне до місця укусу;

·        виключити вірогідність перегрівання дитини та фізичне навантаження;

·        для зниження свербежу можна дати дитині антигістамінні препарати; для зменшення набряку можна використовувати проти алергенні креми чи мазі;

·        у тяжких випадках, особливо, якщо комаха вжалила дитину у слизову оболонку, необхідно негайно звернутися до лікаря.